Podzimáky

sobota 26. 10. - středa 30. 10. 2024
celý oddíl zvadlo

Na letošní Podzimáky jsme vyrazili na Vysočinu, konkrétně do Pohledce, vesnice u Nového Města na Moravě, a to v počtu 27 dětí a 14 vedoucích. Hlavní motivací této výpravy byla záchrana světa v rámci SOOP (Světové organizace pro ochranu přírody).

Sobota

Ráno jsme se potkali před opravovaným vlakovým nádražím v Králově Poli a po zhruba 3 hodinách cesty, která zahrnovala 2 vlaky a pár kilometrů pěšky, jsme dorazili na naše ubytování do Pohledce. Po obědě a zabydlení byly děti rozděleny do 4 týmů, ve kterých budou plnit různé úkoly, při nichž pomohou životnímu prostředí a přírodě, a také se o nich něco dozví. Po rozdělení si každý tým vymyslel svůj název (Ekouni, BSOP, Eko max, Květinkový eko borci) a vyzdobil svůj výzkumný deník.

Pak už se děti rovnou vrhly na pomoc přírodě, když se střetly s členy organizace Tropotěžba, která kácí deštné pralesy. Na louce, kde s nimi děti bojovaly, už opravdu moc stromů nezbývalo. Po dlouhém a vyrovnaném boji se jim naštěstí podařilo své protivníky zahnat, a zbývající stromy v deštném pralese tak byly zachráněny. Při bojovce děti získávaly různé šifrované důkazy, díky kterým by tato organizace mohla být zrušena a její členové zatčeni. I tento úkol se dětem podařilo splnit, i když některým daly šifry opravdu zabrat. Jelikož tyto dva úkoly děti fyzicky i mentálně vyčerpaly, následovala už jen večeře, hraní na kytary a pak večerka.

Neděle

V neděli jsme se po ranní rozcvičce a snídani vydali na výlet po okolní CHKO Žďárské vrchy. Během výletu děti získávaly odpovědi na různé otázky (např. jak se jmenuje naučná stezka, po které půjdeme?) a mohly se také kochat okolní krajinou, ze které jsme však bohužel kvůli mlze většinu dne nic moc neviděli :-). Po obědě na Bílé skále (kde však žádná skála kupodivu nebyla) jsme kolem cyklistických single trailů dorazili až k Vysočina Areně, kde se konají například závody světového poháru biatlonistů. Přímo do areálu a na tribunu jsme se bohužel nedostali, takže jsme si alespoň spravili chuť nákupem v místní kavárně, jejíž provoz zablokovala naše výprava asi na hodinu.

Po tomto občerstvení jsme posledním úsekem trasy prakticky prolétli zpět na ubytování, kde na nás čekal odpočinek a pro zájemce sprcha. Celkem jsme ušli přibližně 14 kilometrů. Po večeři jsme zachraňovali různé ohrožené druhy zvířat. Každý tým musel vždy dohromady splnit na stanovišti daný úkol (např. pomoct tučňákovi patagonskému přenést jeho vajíčko nebo dosáhnout na strop a utrhnout odtud akáciové listy pro žirafu síťovanou). Týmy proti sobě soutěžily a snažily se být těmi nejlepšími na daném stanovišti. Po této aktivitě následovalo už jen vyčištění zubů a večerka.

Martin

Pondělí

Pondělí začalo opravdu akčně, jelikož jsme se na rozcvičce vydali na místní skládku, kde tamní pracovníci bojují proti třídění odpadu. Museli jsme jim proto ukrást odpadky, abychom je mohli vytřídit a případně recyklovat. Při této liščákovce se všichni opravdu naběhali, ale stálo to za to, jelikož jsme všechny odpadky odnesli a po snídani také správně roztřídili.

Dál následoval tradiční severácký rituál – šátkování. Nováčkovskou zkoušku si totiž úspěšně splnili a ošátkovaní byli Valča a Hugo. Moc gratulujeme!

Po tomto oddílovém rituálu jsme se vrhli na vyrábění elektrické energie pro naše město. Nejprve jsme si něco řekli o různých zdrojích energie, jejich výkonnosti a spolehlivosti, a poté už mohla hra začít. Týmy vydělávaly peníze plněním jednoduchých úkolů, za něž si poté na burze kupovaly různé elektrárny, aby zvládly vyrobit požadované množství elektřiny, které se neustále zvyšovalo. Do toho se musely potýkat s různými nepříjemnostmi, když například nastalo bezvětří a větrné elektrárny tak nevyráběly žádnou elektřinu. Tuto, nejen strategickou, hru nejlépe zvládl tým BSOP.

Následně jsme obědem doplnili i naši energii, a po poledním klidu jsme si šli zahrát oblíbenou severáckou hru, vachbol. Stihli jsme 2 hry a viděli mnoho strhujících sportovních výkonů ze strany dětí i vedoucích. Pochvalu si zde zaslouží všichni tři členové družiny Papričky (Barča, Mareček a Filip), kteří zvládli odpálit a zaběhnout homerun.

Po návratu na ubytování si každý tým vylosoval jednu přírodní katastrofu (např. povodeň, sucho, hurikán nebo zemětřesení), na kterou měl vymyslet krátkou scénku. Každá scénka musela obsahovat tři hlavní motivy: odkud katastrofa přichází, jak se proti ní připravit a samotný příchod katastrofy. Ostatní týmy musely během představení pozorně sledovat, zda je zadání dodrženo, a ohodnotit celkový výkon. Scénky se všem povedly a děti i vedoucí si je užili. Po večeři se ještě hrálo na kytary a poté už následovala večerka.

Úterý

Další den jsme po snídani vyrazili na druhý výlet, při kterém děti sbíraly přírodniny na vytvoření čističky vody. Počasí nám přálo, a tak se několik skupin vyfotilo na Pohledecké skále. Kousek od vesnice Studnice jsme si dali oběd a poté jsme se vrátili zpět do Pohledce. Celkem jsme ušli 12 kilometrů.

Na ubytování byla vyhlášena přestávka na důkladnou hygienu. Během této pauzy si děti mohly zahrát deskové hry a plnit zkoušky. Po sprše si týmy ze sesbíraných materiálů z výletu vyzkoušely vytvořit vlastní filtry na čištění vody.

Po večeři jsme se přemístili do nepřátelského území s vysokou radioaktivitou. Týmy vždy vyslaly jednoho člena, oblečeného do pláštěnky, rukavic a respirátoru, který si musel venku zapamatovat co nejvíce informací o radioaktivitě a kyselém dešti, zatímco ho obtěžoval kyselý déšť, který na něj stříkal vodu. Zapamatovanou zprávu musel předat dál formou tiché pošty, dokud informace nedoputovaly k zapisovači do výzkumného deníku. Po určité době musel další člen vystřídat toho předchozího kvůli vysoké radioaktivitě. Tento cyklus se několikrát opakoval, než nastal čas jít spát.

Středa

Ve středu přišlo závěrečné vyhodnocení. Na 4. místě se umístil tým Květinkoví eko borci, na 3. místě Ekouni, na 2. Eko Max a na 1. BSOP. Všem týmům gratulujeme ke skvělým výkonům a za jejich příspěvek k záchraně přírody. Poté jsme se sbalili a vyrazili zpátky na vlak.

Marek S.